Onaiza

Będzie 13-tym różnym Q-Flex zawijającym do Świnoujścia, przypłynie 25.03.2018 roku z 28-mym historycznie, 25-tym katarskim ładunkiem. Wypłynął z Ras Laffan 04.03. Dobę później na redzie Fudżajry zamustrował siły zbrojne – ochronę fizyczną.

[more]

Ten Q-Flex został oddany do eksploatacji w IV 2009 w stoczni Daewoo i będzie szóstą jednostką z tym rodowodem (na 16-cie) zawijającą do świnoujskiego gazoportu po; Al Nuaman, Umm Al Amad, Al Ruwais, Al Sheehaniya i dopływającym Al Ghariya. Onaiza od początku pływał w czarterze Qatargas.

Pewną ciekawostką, związaną z tym Q-Flex, jest konsekwencja błędnie wpisanego numeru MMSI przynależnego Onaiza, w statkowej stacji AIS na Al Kharaitiyat. Ta konsekwencja jest nadal widoczna w portalu MarineTraffic, gdzie w katalogu zdjęć jednostki Onaiza są zdjęcia obu Q-Flex, natomiast w katalogu Al Kharaitiyat jest tylko jedno zdjęcie. W MarineTraffic, do niedawna, w opisie tego metanowca była informacja o …dwóch nazwach 🙂 Inne portale już dawno uporządkowały katalogi obu Q-Flex.

Ujęcie ukazuje charakterystyczne zadarcie ku górze gruszki dziobowej, wyróżniającej cechy wyrobów Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering. Jasno malowane gruchy jednostek Nakilat, mają wyraźne ślady szorowania łańcuchem kotwicznym, powstałe podczas łukowania na kotwicy lub podczas wybierania kotwic.

– – –

Marzec 2018, z dwoma zawinięciami metanowców z katarskim LNG, będzie pierwszym takim miesiącem w historii dostaw do Świnoujścia. Wszystkie poprzednie katarskie dostawy były pojedynczymi w miesiącu. Były 3 przypadki, w których katarskie dostawy były w danym miesiącu dublowane dodatkowymi ładunkami z Norwegii (VI 2016 i IX 2017) i z USA (VI 2017). Dublowanie katarskich dostaw – po dwie w miesiącu, powinno się odbywać od stycznia tego roku. Teraz w konsumpcji dostaw LNG wesprze nas Ukraina, której dostawca gazu rurowego zakręcił zawór.

Wacław Sałaban, marzec 2018 r.

Reklamy zamieszczane na tle bloga są sprzeczne z klauzulą sumienia autora.
Blog jest tworem bezwzględnie niekomercyjnym.
Właściciela platformy nie stać na stosowny komunikat o braku związku bloga z reklamami.